${item.title}
${i18n('search')}

Millised on olnud 300 päeva Ukraina päästjate toetamist?

21.detsember 2022 4,5 miljonit eurot, üle 60 saadetise. Kuidas see algas? Möödunud on 300 päeva hetkest kui Päästeliit alustas Ukraina päästjate abistamise projektiga. Siin on 12 kommentaaridega fotokollaaž tehtust-toimunust ning väike meenutus päris algusest.

„24. veebruaril oli vägivaldset agressiooni nähes šokk, tülgastus, viha, aga õnneks tekkis ka teotahe. 25. veebruaril otsustasin uurida, kas ja millist abi Ukraina päästjad soovivad ning kas nende toetamise ideest võiks asja saada,“ sõnas projekti juht Karol Sepik.










„Kiievis toru ei võetud ja nende meilisüsteem oli ilmselt küberrünnakute all. Lõpuks sai kontakti Lvivi päästeteenistuse kaudu. Kinnitati, et abi on väga vaja, rünnakutes on hävinud nii varustust, tehnikat kui ka päästehooneid. Küberrünnakute tõttu käis meie suhtlus peamiselt erinevate sotsiaalmeedia lahenduste kaudu.“

Lepiti kokku esimeses nimekirjas, mis oli väga lihtne – kiivrid, kiivrisukad, saapad, tuletõrjuja riided, päästeautod jms.
„Selle pealt oli võimalik välja tulla esimese üleskutsega. Päästeliidu juhatuse esimees Piia Kallas kiitis idee heaks ning üks üleskutse läks avalikkusele ning teine meie liikmetele – vabatahtlikele päästjatele,“ meenutab Sepik.

„Reaktsioon oli hämmastav. Kõige kiiremad reageerijad olid vabatahtlikud päästjad. Päästevarustust koguti üle Eesti. Tegin kaubikuga riigile tiiru peale ja sõitsin siis täislastiga meie kiiresti improviseeritud lattu.
Annetasid ka need, kellel endalgi kitsas käes. Näiteks, Tsooru vabatahtlikud kinkisid ära uhiuued tuletõrjuja saapad. Küsimuse peale, et ehk läheb ikkagi endal vaja, näitas legendaarne pritsumees Mati Koch mulle, kuidas saapale on markeriga kirjutatud „Slava Ukraini!““

Esimene saadetis läks kiiresti teele tänu Tõdva vabatahtlikele, kelle pilgeni täis laetud masin lubatud maksimaalse kiiruse piirides abivajajate poole põrutas. Nii oli Päästeliit üks esimesi, kelle abi kohale jõudis.

Rahaliste annetuste toel sai teele panna ka suuremat tehnikat, mis nüüdseks on Ukraina turvalisusele avaldanud riiklikul tasandil mõju. Tänaseks on kontaktid laienenud lisaks Ukraina päästeteenistuse keskusele ka mitme oblasti peale (Harkiv, Tserkassõ, Volõõnia jt) ning abi oleme saanud osutada ka vabatahtlike inimotsijate organisatsioonile.
Toetus püsib kuni võiduni!

Aidates Ukrainat, kaitseme Eestit!
https://paasteliit.ee/aitame-ukrainat

Tänu vabatahtlikest päästjatest annetajatele ja abilistele oli Päästeliit esimene, kelle abi Ukraina päästjatele kohale jõudis. Vabatahtlikud sõidukijuhid on teinud kümneid „otsi“, et abi kiiresti ja korralikult kohale jõuaks!

Taavet on 130-tonnise tõstejõuga raskekraana, mis aitab järjekordse pommirünnaku järel kiiresti raskeid paneele tõsta, et saaks ellujäänuid päästa. Taavet töötab Zaporižžja oblastis.

Päästeliidu tellimusel on Ukrainasse läinud 20 elamukonteinerit, mis on varustatud wc, duši ja õhksoojuspumbaga. Need on koduta jäänud elanikele ajutiseks kaitseks karmi talve eest.

Inimotsingutega tegelev Ukraina vabatahtlike mittetulundusühing SARVA soovis Päästeliidult bussi, et saaks rindejoone lähistele abi vedada ning sealt inimesi ära tuua. Lisaks on neile lähetatud termotekke, esmaabivahendeid ja muud elanikkonna kaitseks vajalikku.

Päästeliit on Ukrainasse saatnud 14 päästeautot. Nende hulgas on põhiautod, päästetõstuk, pumbajaam ja paakautod.

Vabatahtlik pääste. Päästeliidu esindajad kohtusid Tšerkassõ oblastis vabatahtliku päästekomandoga, mille olid moodustanud kohaliku kloostri nunnad. Ukraina päästeteenistusega koostöös on Päästeliidul plaanis hakata Ukrainas kaasa lööma vabatahtliku pääste juurutamises.

Varustus. Päästeliit on Ukraina päästjaid varustanud kiivrite, kinnaste, saabaste ja riietega (kokku üle 12 000 ühiku). Teele on pandud ka üle 500 suitsusukeldumise hingamisaparaadi, üle 50 generaatori ning 1100 kiivri- ja taskulampi.

Laadur-ekskavaatorid aitavad demineerijatel raskemaid lõhkekehi kahjutuks teha ning tuletõrjujatel kiiremini rususid koristada, et sealt ellujäänuid päästa. Päästeliit on saatnud Ukrainasse kuus laadur-ekskavaatorit.

Innovatsioon. Koostöös MDSC Systems OÜ-ga saadab Päästeliit Ukrainasse mobiilseid erilahendusi. Nende hulgas on demineerijate staap, erakorralise meditsiiniabi punkt ja kuni 250 inimest toitlustada suutev köök.

Viis Harkivi päästekomandot esitas abipalve. Vene terrori tõttu kippus sündmusel viibimine kümme või enamgi tunde aega võtma. Nii hakkab külm. Spetsialistide nõuannete järgi said kõik meeskonnad merino villast alusriided ning päästeks mõeldud talvekindad.
Enne ja pärast. Ukraina päästjad käivad Päästeliidu annetatud sõidukitest hoolega üle ja teevad neile kohaliku päästetuuningu.

Päästeliit on saatnud Ukrainasse 19 ATV-d, mis aitavad demineerijatel ja esmaabi pakkujatel kiiresti raskesti ligipääsetavatesse paikadesse jõuda. ATV-d on jagatud.

Veel uudiseid

Kõik postitused

info@paasteliit.ee
+372 527 4112
Sirge 2, 10618 Tallinn, Eesti


PÄÄSTELIIT

Registri number 80302703
IBAN EE547700771002741382

${i18n('newsletter')}
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Otsi

Liitu meie uudiskirjaga

Minu Andmed

Tulumaksu tagastuseks on vaja sisestada annetaja nimi ning isikukood.