${item.title}
${i18n('search')}

Elektriseadmed on salajane tuleoht!

01.veebruar 2024 Kodudes on üha rohkem kasutuses olevaid elektriseadmeid, millega suureneb oht ka eluhoone tulekahjude tekkimiseks.

Elektriseadmete puhul on oluline nende seisukord, vanus ja ka paigutus. Kõige rohkem tulekahjusid põhjustavad suuremad kodumasinad, millest esikohal on külmkapp.  Näide ühest suvila põlengust eelmisel talvel: suvilat külastati harva ning ainus vooluvõrgus olev seade oli külmkapp. See töötas ööpäevaringselt niiskes ja külmas, samas polnud selle ümber jäetud piisavalt vaba ruumi ja ühel päeval oli kümme aastat vana masin tules ja süütas ka suvila. 

Elektriseadmetest saab igal aastal alguse sadu tulekahjusid - pliidist, pesumasinast, rösterist, veekeedukannust, televiisorist, nutitelefonist, arvutist jne. Põhjuseks on nendel juhtudel rike elektrisüsteemis või seadmete otstarbetu kasutamine. Mõnikord ühendatakse liiga palju seadmeid pikendusjuhtmesse või on seadmete juhtmed katki. 

Kaks nädalat tagasi päästis Nublu andur tulekahjust naise. Tartu eramust toodi häirele reageerinud G4Si patrulli ja päästjate abiga välja naine, kes magas tulekahju ajal oma voodis. Kuna naine oli riieteta, kaeti ta tekkidega ning kiirabi saabudes anti üle meedikutele, kes eluohtlikku seisundit õnneks ei tuvastanud. Tulekahju oli alguse saanud köögis asuvast mikrolaineahjust, mis oli ilmselt elektrilühise tagajärjel süttinud. Naine oli hiljem Nublu andurile tänulik, sest suure tõenäosusega oleks ilma andurita lõppenud kirjeldatud sündmus surmaga. 

Eriti ohtlikud on seadmed, kus saavad kokku vesi ja elekter, näiteks nõudepesumasin ja pesumasin. Seal on niiske keskkond ja mootori töötamise ajal tekib kondensaat. Neid seadmeid ei pea iga kord seinast välja tõmbama, kuid tuleb veenduda, et seade on õigesti paigaldatud ja kindlasti tuleks seadet kontrollida, kui ta hakkab imelikku häält tegema. 

Suurt ohtu kujutavad akudega seadmed, sest lisaks sellele, et nad on laadimise ajal vooluvõrku ühendatud, siis akud ise ka vananevad ja võivad põhjustada põlengu. Seega kujutavad endast suurt ohtu robottolmuimeja, varstolmuimeja, arvutid, telefonid jm kodutehnika. Näiteks, eelmisel nädalal süttis Tabasalu alevikus ühes majapidamises robottolmuimeja, kus tuli levis edasi põrandat ja mööblit pidi.  

Kordame üle, kuidas turvalisemat elukeskkonda luua:

  • Kontrolli üle elektriseadmed ja nende juhtmed. Elektriseadmestikku tuleb suhtuda täie tõsidusega ja vigu omal käel parandada ei tohi;
  • Vaata, et pikendusjuhtmesse ei oleks ühendatud liiga palju seadmeid. Pikendusjuhtmed on mõeldud pigem ajutiseks kasutamiseks, mitte keedukannu ja boileri ühendamiseks;
  • Paigalda suitsuandur vastavalt juhendile;
  • Kontrolli suitsuanduri töökindlust ning aita seda teha ka eakatel sugulastel;
  • Pea meeles, et siibri tohib sulgeda vaid siis, kui tuli on täielikult kustunud.


Veel uudiseid

Kõik postitused

info@paasteliit.ee
+372 527 4112
Sirge 2, 10618 Tallinn, Eesti


PÄÄSTELIIT

Registri number 80302703
IBAN EE547700771002741382

${i18n('newsletter')}
Oma veebilehel kasutame küpsiseid. Küpsised aitavad analüüsida veebiliiklust ning annavad meile statistilist teavet.

Otsi

Liitu meie uudiskirjaga

Minu Andmed

Tulumaksu tagastuseks on vaja sisestada annetaja nimi ning isikukood.