29.august 2024
hendrik
Nordplus projekti raames viibisid augusti lõpus Eestis ICE-SAR vabatahtlikud, kes õppisid Päästeliidu käe all maastiku- ja metsatulekahjude kustutamist.
Eestlaste ja islandlaste koostöö on kestnud aastakümneid, olles üksteisele üks esimeste seast iseseisvuse tunnustamisel. Täna on Päästeliit juba kolmanda projektiga saanud koostööd arendada Islandi vabatahtliku päästega Slysavarnafélagið Landsbjörg'ist.
Nordplus projekti raames saavad Islandi vabatahtlikud päästjad võimaluse külastada Eesti vabatahtlikke, kelle käest õpitakse kliimamuutustest tingituna uue tekkiva probleemi lahendamist - metsa- ja maastikupõlengud, sügavdatud tähelepanuga samblapõlengutele.
Islandi vabatahtlikud veetsid nädala jooksul aega Paliveres, tehnilise pääste üksuse juhi Risto Roometi käe all, kus saadi teoreetiline teadmine ning praktiline oskus tegeleda metsa- ja maastikupõlengute kustutamisega - külastati ka raba, et tutvuda samblike ja rabatingimustega, millega päästjad peavad silmitsi seisma. Ühtlasi said islandlased koolitusprogrammi käigus kogemuse autoõnnetuste korral autost päästmise. Paliveres toimunud praktilise osa lõpus said vabatahtlikud koostöös Risti ja Nõva kutselistega ka kätt proovida mängulise sündmuse lahendamisel.
Peale praktilist väljaõpet tutvusid islandlased Haapsalu kutseliste vana ja uue majaga ning külastasid pool-kutselist, pool-vabatahtlikku päästekomandot Nõval, kus olid kohal oma uue masinaga ka Noarootsi vabatahtlikud päästjad. Tallinnas said Islandi külalised proovida Sisekaitseakadeemias Euroopa üht parimat virtuaalreaalsust, kus tuli proovile panna sündmuse juhtimine strateegilisel tasandil, mida juhendas kogenud päästevaldkonna ekspert Gert Teder.
Viimasel külastuspäeval tutvustas Häirekeskuse kriiside ja toimepidavuse ekspert Rein Olesk Islandi vabatahtlikele Häirekeskuse struktuuri ja ülesandeid ning pakkus võimalust näha kõnekeskuse ruumidesse. Meie külastuse käigus ilmnes ka reaalne sündmus, kus helistaja teatas, et PERHis oli näha suitsu ning kõlasid paugud.
Nordplus projekti raames lendavad ka Eesti vabatahtlikud tehnilise pääste üksuse liikmed septembris Islandile, kus Islandi vabatahtlikud arendavad meie päästjate eripäästevõimekust ja teadmisi ning tutvutakse kohaliku kogemuspraktikaga, mida kliimamuutuste tagajärjel Eestis üha enam vaja on.