Praegused loodusolud on ääretult kuivad, mistõttu on kogu meid ümbritsev suures süttimisohus. Ka kõige väiksemgi säde võib algatada hektarite suuruse põlengu: “Kuiva ilma ja tugeva tuule korral levib tuli nii kiiresti, et keskmise füüsisega inimene ei jõua selle eest ära joosta. Põleng saavutab kiiresti väga ulatuslikud mõõtmed ning seda peatada ja läheduses asuvaid hooneid kaitsta on keeruline, vahel ka lausa võimatu. Samuti on suur kahju loodusele – hävivad taimed, loomad ning putukad,” sõnas Päästeliidu nõukogu liige Meelis Välimäe.
“Kulupõlengust hoidumiseks on esmalt mõistlik kulu mitte põletada,” rõhutas Välimäe. Samuti aitab sügisel rohumaade niitmine, sest peamiselt koosneb kulu kuivanud pikast rohust. Praegusel ajal tuleks vältida ka kuivanud rohu sisse lõkete tegemist ning teha kindlaks, et sinna ei satuks mistahes sädemeid. “Loodusesse ei tohi visata ka isesüttimist tekitavaid esemeid, nagu näiteks klaasist pudelid ja muud sarnast, mis “soodsa” nurga all päikesekiiri ühendades kulu võivad süüdata,” lisas ta.
Oma
koduaias on tuld jätkuvalt lubatud teha, kuid seda piiratud alal, väikse tuule, kindla järelvalve all ning väga suure ettevaatlikkusega.
Oleme ettevaatlikud ja hoolime loodusest, mis meid ümbritseb!
📸 : Henry Killandi