Eesti Tuletõrje ja Pääste 100

2019. aastal tähistas Eesti vabatahtlik pääste 100 juubelit

Eesti tuletõrje- ja päästekomandod on osa Eesti kultuurist. Nii oli see ka sada aastat tagasi. Vabatahtlikud tuletõrjeühingud olid kogukondliku tegevuse südameks esimese Eesti iseseisvumise ajal. Praegu on küll sajandi taguse ajaga võrreldes elu tundmatuseni muutunud nii maal kui linnas kui ka merel, aga vabatahtlikud päästjad koos oma kogukondadega on endiselt elu eestvedajad ja väärtustajad Kuressaarest Narvani, Lüllemäelt Nõvani.

Eesti tuletõrje- ja päästeala inimesed tähistavad septembris 2019 suurt juubelit. Selle päeva sündmustest Tallinnas ja Türil on oodatud osa saama kõik Eesti inimesed.

2019 on Eestis “Vabatahtliku pääste aasta” ning erinevaid sündmusi on toimunud ja on veel toimumas üle kogu Eestimaa. Samuti on väärikaks tähtpäevaks välja töötatud juubelimärk ja postmark.

Täpsem info

AJALUGU

Sada aastat tagasi ehitati üles Eesti riiki ning elu kees täistuuridel kõikjal. Kohalikud vabatahtlikud tuletõrjeseltsid abistasid inimesi ning olid ka väga aktiivsed kultuurielu eestvedajad. Sel ajal tegutses Eestis ligi 150 kodanike vabatahtlikkuse alusel tegutsevat tuletõrjeorganisatsiooni.

7. septembril 1919 asutasid vabatahtlikud tuletõrjeseltsid Tallinnas Estonia teatris üleriigilise tuletõrjeorganisatsiooni – Eesti Üleriigilise Tuletõrje Liidu. Sellega pandi seaduslik alus üle-eestilisele ühisele vabatahtlikule tuletõrjetegevusele. Tänapäeval tähistatakse septembrikuu seitsmendal päeval Eesti tuletõrje päeva.

Aegade jooksul on vabatahtlik tuletõrjeliikumine tegutsenud paljude muudatuste tuules.

23.04.1991 taasasutati 18 tuletõrjeühingu initsiatiivil järjepidevuse alusel katusorganisatsioon Eesti Tuletõrjeliit, kes tegutseb tänaseni.

22. jaanuaril 2010 asutati Riigikogu saalis ka Päästeliit. Üheksateistkümnest asutajaliikmest on praeguseks saanud 120 liikmesühinguga maa-, mere- ja eripääste vabatahtlikke esindav katusorganisatsioon.

Täna tegutsevad Eesti Tuletõrjeliit ja Päästeliit käsikäes koostööpartneritena turvalise Eestimaa nimel.
Ühiselt tähistati suurt juubelit “Eesti tuletõrje ja pääste 100”.

JUUBELIMÄRK JA -MARK

Juubelimärk on väärikas sümbol, mille omamine ja kandmine on auasi.

Juubelimärk on tumendatud kuldne 3cm läbimõõduga ringi kujuline reljeefselt kaunistatud ning läbipaistva lakiga kaetud rinnamärk. Märgi aluseks on võetud vabatahtlike sümboolika Eesti Päästeliidult, millele on lisatud Tuletõrjeliidu sümboolikast tuletõrjekiiver ja ristatud kirved.

Juubelimärki kantakse vormil või piduliku riietusega paremal pool hõlmal revääride
ristumiskoha kõrgusel. Muu riietusega vabal valikult paremal hõlmal. Juubelimärki võivad kanda kõik, kes on märgi soetanud või kingituseks saanud. Märgi soetamise kohta saab infot Eesti Tuletõrjeliidust ja Päästeliidust.

Juubelimark anti välja Eesti Tuletõrje 100 aastapäevaks. Samuti võeti kasutusele spetsiaalne ümbrik ning ka tempel.