//the Header

Millised on olnud 300 päeva Ukraina päästjate toetamist?

4,5 miljonit eurot, üle 60 saadetise. Kuidas see algas? Möödunud on 300 päeva hetkest kui Päästeliit alustas Ukraina päästjate abistamise projektiga. Siin on 12 kommentaaridega fotokollaaž tehtust-toimunust ning väike meenutus päris algusest.

„24. veebruaril oli vägivaldset agressiooni nähes šokk, tülgastus, viha, aga õnneks tekkis ka teotahe. 25. veebruaril otsustasin uurida, kas ja millist abi Ukraina päästjad soovivad ning kas nende toetamise ideest võiks asja saada,“ sõnas projekti juht Karol Sepik.

„Kiievis toru ei võetud ja nende meilisüsteem oli ilmselt küberrünnakute all. Lõpuks sai kontakti Lvivi päästeteenistuse kaudu. Kinnitati, et abi on väga vaja, rünnakutes on hävinud nii varustust, tehnikat kui ka päästehooneid. Küberrünnakute tõttu käis meie suhtlus peamiselt erinevate sotsiaalmeedia lahenduste kaudu.“

Lepiti kokku esimeses nimekirjas, mis oli väga lihtne – kiivrid, kiivrisukad, saapad, tuletõrjuja riided, päästeautod jms.
„Selle pealt oli võimalik välja tulla esimese üleskutsega. Päästeliidu juhatuse esimees Piia Kallas kiitis idee heaks ning üks üleskutse läks avalikkusele ning teine meie liikmetele – vabatahtlikele päästjatele,“ meenutab Sepik.

„Reaktsioon oli hämmastav. Kõige kiiremad reageerijad olid vabatahtlikud päästjad. Päästevarustust koguti üle Eesti. Tegin kaubikuga riigile tiiru peale ja sõitsin siis täislastiga meie kiiresti improviseeritud lattu.
Annetasid ka need, kellel endalgi kitsas käes. Näiteks, Tsooru vabatahtlikud kinkisid ära uhiuued tuletõrjuja saapad. Küsimuse peale, et ehk läheb ikkagi endal vaja, näitas legendaarne pritsumees Mati Koch mulle, kuidas saapale on markeriga kirjutatud „Slava Ukraini!““

Esimene saadetis läks kiiresti teele tänu Tõdva vabatahtlikele, kelle pilgeni täis laetud masin lubatud maksimaalse kiiruse piirides abivajajate poole põrutas. Nii oli Päästeliit üks esimesi, kelle abi kohale jõudis.

Rahaliste annetuste toel sai teele panna ka suuremat tehnikat, mis nüüdseks on Ukraina turvalisusele avaldanud riiklikul tasandil mõju. Tänaseks on kontaktid laienenud lisaks Ukraina päästeteenistuse keskusele ka mitme oblasti peale (Harkiv, Tserkassõ, Volõõnia jt) ning abi oleme saanud osutada ka vabatahtlike inimotsijate organisatsioonile.
Toetus püsib kuni võiduni!

Aidates Ukrainat, kaitseme Eestit!
https://paasteliit.ee/aitame-ukrainat