//the Header

Vabatahtliku päästja tervisetõendi viieaastane kehtivusnõue kaob

President Kersti Kaljulaid kuulutas välja päästeseaduse ja relvaseaduse muudatused, mis puudutavad muu hulgas vabatahtliku päästjana tegutsemist. Seadusemuudatusega kaob ka vabatahtliku päästja tervisetõendi viieaastane kehtivusnõue.

Päästeliidu nõukogu esimehe Rait Killandi sõnul on seaduse paljude punktide kohta olnud kriitikat selle välja kuulutamisest peale, seal hulgas ka tervisetõendite osas.

„Päästeliit on kogu selle aja aktiivselt probleemide lahendamiseks tegutsenud. Saime asjad õiges suunas uuesti liikuma paar-kolm aastat tagasi ja nüüd on see ka seadusemuudatuses kirjas,“ rääkis Killandi.

Päästeliidu juhatuse esimees Piia Kallas on muudatusega samuti rahul. “Oleme tervisetõendi kehtivusaja kohta palju kriitikat kuulnud. On olnud palju olukordi, kus vabatahtliku päästja muud olulised samal ajal tehtud tervisetõendid kehtivad, aga päästja oma lõpeb oluliselt varem. Imestust on väljendanud ka perearstid,” sõnas Kallas.

Ta lisas, et läbirääkimised sotsiaalsete garantiide osas õnnetusjuhtumite korral vabatahtlikega käivad edasi. “Sündmusel toimunud õnnetuse tõttu ravi vajav või töövõimeta jäänud vabatahtlik päästja ei peaks muretsema enda kindlustatuse pärast.”

15. juulist kehtima hakkavad muudatused:

  • Päästetööd tegevatele vabatahtlikele päästjatele kehtivaid sotsiaalseid tagatisi laiendatakse ka ennetustööd tegevatele vabatahtlikele päästjatele.
  • Kaotatakse vabatahtliku päästja tervisetõendi viieaastane kehtivusaeg, mille saab edaspidi määrata perearst lähtuvalt konkreetse inimese tervisenäitajatest.
  • Vabatahtliku päästja tervisekontrolli tõendina aktsepteeritakse edaspidi mootorsõidukijuhi tervisetõendit, kuid võimaldatakse tõendada tervisehäirete puudumist ka mõne muu lubatud tervisetõend