//the Header

In memoriam Jaanus Valk

Möödunud reedel lahkus ootamatult Kõrgessaare VPK pealik, endine Päästeliidu pikaaegne nõukogu liige ja Hiiumaa pikaaegne omavalitsusjuht Jaanus Valk.

Oleme leinas ja tunneme südamest kaasa Jaanus Valgu perele ja lähedastele. Liiga vara ja ootamatult lõppes tema elutee.

Jaanus on lõpetanud Lauka 8. klassilise kooli. Seejärel siirdus Tallinna Ehitus- ja Mehhaanika Tehnikumi, mille lõpetas 1985. aastal ehitustehnikuna. Armeest naasnuna töötas ta aastatel 1987–2000 ASis Hiiu Kalur, ASis Dagorak ehitus-töödejuhatajana.

2000. aastal kutsuti ta osalema kohaliku omavalitsuse volikogude valimistel, mis osutusid talle tookord ning ka mitmel järgneval korral edukaks. Aastatel 2000–2013 oli ta Kõrgessaare vallavanem. Kohalikud usaldasid teda ja ta tegemisi. Jaanus oli austatud ja hinnatud omavalitsusjuht. Vallavanemana iseloomustas tema tööstiili rahulikkus, asjalikkus, nutikus. Samas omamoodi lihtsus, mis võimaldas tal suhelda kõikide inimestega võrdselt, olgu see siis külaelanik või minister. Talle meeldis rohkem tegutseda, vähem rääkida, samas ei hoidnud oma arvamust vaka all, kui seda oli vaja. Tema juhtimisel viidi ellu mitmed arenguprojektid. Tema valitsemisaega sattus ka Kõrgessaare kalatehase pankrot, mil tuli valla poolt inimesi toetada ning lahti mõtestada, kuidas eluga edasi minna. Kõik jätkus.

Lisaks igapäevatööle vallas oli ta aastatel 2009–2013 Hiiumaa Omavalitsuste liidu esimees.

Jaanusele oli väga südamelähedane vabatahtlik tuletõrje. Ta oli Kõrgessaare Tuletõrje-Päästeselts üks asutajatest ja  juhatuse liige algusest peale. Selts asutati,  Hiiu Kaluri päästeüksuse järglasena, 4. septembril 1992. aastal koos 19 teise seltsi algatajaliikmega. Ta seisis selle eest, et Kõrgessaare kandis oleks olemas vajalik päästetehnika, mehed saaks väljaõpet, et ka järelkasvu oleks ja inimesed saaksid abi ka merel. Vabatahtliku tuletõrjujana tuli tal mitmeid kordi osaleda tulekahjude kustutamisel, ka muudel päästetöödel.

Jaanus Valk oli vabatahtlikke päästjaid ja -merepäästjaid ühendava Päästeliidu nõukogu liige aastatel 2016-2018. Nõukogu töös tegutses ta saarte esindajana.

Aastatel 2016–2019 töötas ta OÜs Haasoja projektijuhina ning pärast seda ASis Tariston mäetööde tööjuhina.

Inimesena iseloomustas teda rahulikkus, lihtsus, sõbralikkus, empaatia. Jaanusele meeldis, kui omavahel suudeti asjad sirgeks rääkida ja peeti kokkulepetest kinni.

Jaanuse tõeline kirg oli laulmine. Koos abikaasaga harrastasid nad koorilaulu väga palju aastaid. Musikaalsuse on pärinud ka tema lapsed. Laulukooriga on ta käinud esinemas üle Hiiumaa, mujalgi Eestis ning ka laulupidudel.

Ühiskondlikku rolli täitis ta veel korteriühistus juhatuse liikmena ning oli MTÜ Ühine Hiiumaa liige.

Kõige tähtsamad inimesed tema elus olid tema lapsed ja abikaasa. Viie lapse isana, vanaisana tundis ta uhkust oma pere üle. Teda on 2014. aastal pärjatud Hiiumaa aasta isa tiitliga, mis tol aastal anti välja esmakordselt. Oma perele ehitas ta üles maja Jausas, kus käidi ühist aega veetmas. Ta ütles ikka, et vähemalt ehitades on näha silmnähtav tulemus.

Jaanus, Sind jäävad mälestama vabatahtlikud päästjad üle Eesti.

Puhka rahus!

 

Üleskutse komandodele

Jaanuse ärasaatmine toimub laupäeval, 9. mail Hiiumaal, Viskoosa Mõisapargis kell 13.00.

Laupäeval, Jaanuse ärasaatmise päeval, palume komandodel ilma musta lindita leinalipp heisata poolde masti nii, et lipu alumine serv asuks masti keskel.

13.00 seisatame ja langetame Jaanuse mälestuseks minutiks pea.