//the Header

Lugu sellest, kuidas Toomas Sillamaa omale kingituse tegi

Vajangu vabatahtlik päästja tegi oma 50. juubeli tähistamiseks seitse kuud tasuta täisajaga tööd, et seada korda 1978. aasta tuletõrje paagiauto: Volvo FB87S.

Toomas, miks sa tahtsid nii vana auto korda teha?

Esiteks, me olime harjunud sellise autoga. Lisaks väike ajaloohuvi. Kuid ega ma poleks tegema hakanud kui oleksin teadnud, et asi sedasi päädib. Alguses oli kõigil entusiasm suur, kuid hiljem see rauges. Mina tahtsin selle lõpuni ära teha.

Alustasid remondiga 2015. Kaua läks?

Seitse kuud. Alustasime novembris ja järgmise aasta juunis sõitsime sellega Priitahtlike Pritsimeeste Foorumile.

Palju remont maksma läks?

Ühe mehe poole aasta palk. Pluss materjalid. Sularaha läks sisse 7-8 tuhat. Reaalselt olin pool aastat ilma sissetulekuta, käisin iga päev selle kallal tööd tegemas.

Mida sa täpsemalt tegid?

Kabiinist tahapoole vahetasin raami ära. Lisaks tugevdused, raami joondamine, mootori uuesti paigaldamine, mootori tihendite vahetamine, häälestamine, elektrisüsteemi korrastamine ja paagi paigaldamine oma algupärasele kohale. Raami ja kabiini värvimine.

Kas soovitaksid sellist väljakutset ka teistele?

Ei soovita. Ärge tehke. See on pool aastat täiskohaga tööd. Emotsioon on tore, aga see on ka kõik.

Millest jäi kõige rohkem puudu?

Sõprade abist.

Mis oli suurim võit?

Emotsioon, et olen selle ära teinud. See oli nagu palverännak. Unistasin ammu, et ehitan omale kunagi auto ja ma tegin seda. Selle auto juures on mõned üksikud poldid-mutrid, mida ma kruvikeerajaga üle ei käinud.

Kas vabatahtlikud päästjad vajaksid uusi autosid?

Vajaksid jah. Ma tegin küll auto korda, kuid ta jääb 1978. aasta autoks. Tänapäeval on täiesti teised standardid – turvapadjad, turvavööd, paremad pidurid. Endal ka ohutum sündmuskohale sõita. Seepärast vajame uusi autosid.

Hetkel korraldab Päästeliit rahakogumise kampaaniat kasutuselolevate tuletõrjeautode remondiks. Mida sa sellest arvad?

Raha uute autode ostmiseks on vähestel. Tavaliselt ikkagi remonditakse. Ega polegi midagi – kui uusi ei saa, siis tuleb remontida.

Teeme Eestis elu ohutuks!